Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert
AK Parti Samsun Temayül Sonuçları Kimleri Neden Rahatsız Ediyor?
ADNAN ARSLAN

AK Parti Samsun Temayül Sonuçları Kimleri Neden Rahatsız Ediyor?

'Temayül Yoklaması'nın resmi olmayan kısmi sonuçlarının basında yer alması kimleri neden rahatsız ediyor?

AK Parti Samsun Teşkilatı'nın, Haziran ayında yapılacak Milletvekilliği Genel Seçimleri ile ilgili kanaatlerinin belirlenmesi amacıyla yapılan Teşkilat Temayül Yoklaması'nın resmi olmayan kısmi sonuçlarının basında yer alması kimleri, neden rahatsız ediyor?

TEMAYÜL YOKLAMASINDA NELER OLDU?

AK Parti'de, geçtiğimiz Pazar günü, Haziran ayında yapılacak Milletvekilliği Genel Seçimleri ile ilgili AK Parti Samsun Teşkilatı'nın kanaatlerinin belirlenmesi amacıyla temayül oylaması yapıldı.

Programlandığı gibi oylar tasnif edilmeden çuvallandı ve Genel Merkez'e gönderildi. Genel Merkez'de kısa süre bekletilen oylar sayıldı ve bir netice oluştu. Oluşan netice de hem basına yansıdı hem de sosyal medyada partiye yakın bazı profiller tarafından kısmi olarak paylaşıldı.

Paylaşılan isimler, kişi sayısı değişken olmakla birlikte aynı. Yani, ortada bir ihtilaf sözkonusu değil. Birinci, ikinci, üçüncü ve hatta listelerin devamı, birbiriyle örtüşüyor.

Ancak ne olduysa bundan sonra oldu. Listede kendisine yer bulamayanların, daha doğrusu; teşkilatlar tarafından yapılan oylamanın neticesine göre ilk 10 isim arasına giremeyenlerin reklamlarını geniş geniş yayınlaması ile öne çıkan bir internet haber sitesi; 'sızdırıldı', 'ortaya saçıldı' şeklinde ifadeler eşliğinde aslı astarı olmayan çeşitli haberler türetmeye başladı.

Bu türetmede, bünyelerine yeni katılan usta gazeteci(!) nin etkisi var mı, bilemiyoruz..

RESMİ AĞIZLAR NE DEDİ?

Akabinde; aynı haber sitesi tarafından, resmi olmadığı gayet açık olan ve resmi olduğu da zaten iddia edilmeyen sıralama ile ilgili yetkili isimlere görüşler soruldu. İlginç biçimde; resmi olmayan kesin sonuçların, resmiyetinin olup olmadığı sorgulandı. İl Başkanlığı, gayet doğal bir biçimde kendilerine ulaşan resmi bir sonucun olmadığını ifade etti. Zaten ortada resmi bir açıklama ya da sonuç da yoktu.

Yine bir başka resmi ağız, AK Parti'de aday listelerinin Genel Merkez tarafından açıklanıp Yüksek Seçim Kurulu'na verilinceye kadar kimsenin yerinin garanti olmadığını ve bunun dışındaki gelişmelerin sadece dedikodudan ibaret olduğunu belirtti. Bu ifade de doğru idi. Elbette kimsenin yeri temayül sonucuna göre belirlenmiyor AK Parti'de.

Velhasılı.. Yetkili ağızların verdikleri ifadelerin hepsi doğru aslında. Aksi iddia edilemez bile. Açıklanan isimlerin yer aldığı haberlerde de yarışın bittiği iddia edilmiyor zaten.. Temayüldeki en çok oy alan isimler sıralanıyor, o kadar..

AK Parti'yi az çok tanıyanlar, sürecin bu şekliyle ilerlediğini ve ilerleyeceğini de zaten bilir. Ve fakat mal bulmuş mağribi misali ya da Amerika'yı kendisi/yeniden keşfetmiş gibi kamuoyunu manipüle edici ifadeler de kullanmaz.

Ötesinde; yayımlanan liste, milletvekilliği aday listesi de değil zaten. Yayımlanan sınırlı listelerdeki kişiler, temayül yoklamasında kendisine üst sıralarda yer bulmuş kişiler sadece. Daha pek çok aşaması bulunan aday adaylığı sürecinde, teşkilatın aday olarak görmek istediği kişiler yani. Aday olmuş değiller ve hepsi hala harıl harıl çalışıyor. Zira temayül yoklaması neticesinde kimse aday ilan edilmez. Tarih bunu henüz yazmadı.

Söz konusu algı oluşturma çabaları bu atraksiyonlarla sınırlı kalmadı. Resmi olmayan sonuçları yorumsuz bir şekilde sunan yayın organlarının emeği de aşağılanmaya çalışıldı. "5 saat önce haberimiz vardı ama emeğe saygı duyduk" türü ifadelerle, yenen golün ofsayt olduğu iddia edilmeye çalışıldı. 

Ama pozisyon bal gibi goldü ve tabelaya da gol olarak işlendi.

ALGI OLUŞTURMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR!

Esasta bu aşamada çıkarılması gereken sonuç; temayülün, bir sonu değil, bir başlangıcı temsil ettiği gerçeği. Yani; kişiyi daha gayretli olmaya, daha üretken propaganda yöntemleri tercih etmeye ve daha çok kişiye ulaşarak sonraki aşamalarda daha başarılı olmaya teşvik eder temayül ve bir ara değerlendirme gibi de düşünülebilir.

Bu kısmı atlayıp, konuyu; Ankara mahreçli bir twitter profiline dayandırıyormuş gibi yaparak ve fakat ilerleyen satırlarda; "Samsun'da bazı aday adayları üzerinde algı operasyonu yaparak isimler basına bilinçli bir şekilde sızdırıldı" diye yazarak birilerine şirin görünmeye çalışmaksa, izah edilebilir bir durum değil.

Üstelik; edindiğiniz ve eleştirdiğiniz bilgilerin kaynağı, aynı zamanda 'algı oluşturuyorlar' diyerek suçladığınız kişilerse, size 'Yazıklar Olsun' derler, açık açık.

AK Parti'yi zerre kadar tanımaması bir yana, başka siyasi kimlikleri ile öne çıkıp sonradan devşirilen kişilerin AK Parti siyasetini izaha kalkışmalarına ise gülüp geçmek mi lazım, bilemiyoruz.

AK PARTİ'YE AYAR VERME ÇABALARI!

Biz bu durumlara yabancı değiliz aslında. Geçtiğimiz yakın süreçte, AK Parti'ye ayar vermeye çalışan bazı uyanıkların ipliğini pazara çıkarmıştık. 

Şimdi de bu yeni türler çıktı piyasaya. Akıllarınca kendi ticari ilişkileri çerçevesinde kamuoyuna ayar verecekler. Ve bunun için de satır aralarında özel mesajlar vererek 'işin içinde iş var' demeye getirecekler.

Güya bazı aday adaylarını savunuyor gibi görünerek; "... temayül yoklaması öncesi bazı işgüzarlıkların yapıldığını da biliyoruz", "Samsun'da bazı aday adayları üzerinde algı operasyonu yaparak isimler basına bilinçli bir şekilde sızdırıldı. Konuyu enine boyuna araştırıyoruz..." ifadeleri eşliğinde 'özgür basın'cılık oynayacaklar.

İşin özeti şu:

Ciddi bir tatlı su kurnazlığı var işin içinde.. Zira, bizim özgür basıncılar hem 'işin içinde iş var' demeye getirerek süreci yönetenleri eleştiriyorlar.. Hem de aynı ağızların açıklamalarını manşete çekerek sürece ayar vermeye çalışıyorlar. Finalde de: "Bizi izlemeye devam edin.." diyorlar..

Bundan ala küstahlık mı olur? Siz kime ne yutturuyorsunuz öyle? Tüylü bamyalar!

GAYRİ RESMİ KESİN SONUÇ NEDİR?

Bu arkadaşlar, seçim sonuçlarının görsel basından, ilk etapta ve canlı yayınla 'gayri resmi kesin sonuç' ifadesi ile paylaşıldığından da habersizler.

Oysa, hemen herkes bilir ki; seçim akşamları, oylama sonrası ve muhtemelen saat 19:00 ve sonraki saatlerde paylaşılan oy oranları ve rakamlar, 'resmi olmayan kesin sonuçlar' olarak sunulur. Nihai netice ise resmi makamlar tarafından epey bir süre sonra duyurulur. Yani, her seçim sürecinin gayri resmi ancak kesin sonuçlar içeren bir ön değerlendirme süreci yaşanır.

Üstelik, adı üstünde, seçim bu.. Temayül de dahil olmak üzere, her seçimin de bir kazananı olur. Çoklu bir yarış ise bir de sıralaması olur. Aksini iddia dahi edemeyip 'Bu liste yanlış' demek de neyin nesi, anlam vermek güç..

Ne yani? Bu temayülde bir birinci, bir ikinci, bir üçüncü yok mu?

Biri, bir diğerinden daha fazla oy almadı mı?

Sizin büyük bannerlar eşliğinde reklamını sunduğunuz adaylar sıralamaya giremedi diye, seçim sonuçları şüpheli mi oluyor?

Amacınız ne sizin?

BU TÜR HABERLERİN AMACI NE?   

Esasta türetilen haberlerin ne niyetle yapıldığı gayet açık. Mesele, ticari ilişkilerin sekteye uğramadan devam etmesi. Bir anlamda müşterinin korunup, kollanması. Basına yansıyan ve gerçeğin ta kendisi olan sıralamalarla ilgili şüpheler uyandırarak algı oluşturulmaya çalışılması. Belki bir tutam daha nefes alınması.. Vaadedilenlerin gerçekleşeceğine olan inancın zayıflatılmaması..

Ancak, hesapsız kitapsız yapılan bu hamleleri gerçekleştirilenlerin atladığı en temel nokta; temayülün belirleyici tek kriter olmadığı gerçeği. 

Soru sorarak görüş aldıkları hemen her yetkili ağzı da muhtemelen öyle sorular sorarak manipüle etmişler ki, sanırsınız birileri Milletvekili Aday Listesi yayınladı. Hemen hepsi aynı ifadelerle sürecin devam ettiğine işaret ediyor: "Aday adaylarımız müsterih olsunlar. Çalışmalarına devam etsinler. İçleri rahat olsun. Çalışmalarına devam etsinler" vb. cümleler kuruyorlar.

Bu telkinler yanlış değil.. Süreç tabii ki devam ediyor. Evet, temayül bir ön aşama ve bazıları başarılı oldu, bazıları da olamadı. Ama tek kriter değil. Çok daha önemli olan sonraki aşama ise kamuoyu araştırmaları. Yani anketler.

Bilen bilir.. Temayülden çok daha önemli bir aşamadır kamuoyu araştırmaları AK Parti'de. Ve çok daha fazla belirleyicidir.

TEMAYÜLE YÜKLENEN ANLAMLAR!

Gelelim, temayülün teknik olarak izahına..

Temayül yoklaması; bilindiği gibi, AK Parti'nin Milletvekili Aday Listesi oluşturulması amacıyla her zaman uygulamaya geçirdiği ve belirleyici birçok diğer kriterin yanında teşkilatın görüşünün sorgulandığı bir kriter olarak öne çıkan bir uygulama.

Parti teşkilatlarının kimleri aday olarak görmek istediğinin belirlenmesi amacıyla yapılan ancak aday adaylığı sürecinin tek kriteri olmayan temayülde başarılı olmak elbette önemlidir. Ancak AK Parti'nin yetkili ağızlarının da sürekli gündeme getirdiği gibi maksimum yüzde 10 civarında bir etki sağlayabildiği de bir gerçekliktir.

Özellikle Genel Merkez'de yapılacak mülakatlarda, teşkilatın aday adaylarına bakış açılarını ortaya koyan ancak diğer pek çok kriterin yanında belki de en az etkili olan bir yoklama türüdür temayül.

Tekrarlamakta da fayda var! Oluşturulmaya çalışılan algıya kanmayın!

Kimse Milletvekilliği Aday Listesi yayınlamadı. Bu aşamada, öyle bir liste yayınlamak kimsenin haddine de değil.

Buradan hareketle; kraldan kralcı tavırlarla ve durumdan vazife çıkararak.. Ve yayınlanan listelere başka başka anlamlar yüklemek ve kamuoyunda oluşmamış bir endişeyi ite kaka oluşturmaya çalışarak kamuoyunu manipüle etmek hiç ahlaklıca değil.

Yani, etik olmayan; temayül sonucunu yayınlamak değil; temayülün anlamını iğdiş ederek olayı manipüle etmeye çalışmak. Üstelik bunu, ticari kaygılarla yapıyor olmak.

SİZ, KİMDEN LİSTE ALDINIZ?

Finalde ise şu soruyu sormak lazım belki de bu tezgahın başını çekenlere:

Siz, hem eleştirdiğiniz hem de isim kullanmaktan imtina etmediğiniz haberlerinizdeki sıralamaları kimden aldınız?

Kaç kişilik liste(ler) yayınladınız ve bu listeyi size kim(ler) ulaştırdı?

Allah için bunu da açıklayın!

Açıklayın da ak koyun kara koyun ortaya çıksın!

Haaa.. Bir de şunu sormak lazım!

O sıralama bir süre sonra resmi olarak teyit edilirse ne olacak?

Kime ne diyebileceksiniz?

Ve siz nereye kaçabileceksiniz?

sex hikayeleri

escort bursa

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Samsun, tıbbi ve aromatik bitki üretim merkezi olacak
Samsun, tıbbi ve aromatik bitki üretim merkezi olacak
Yılport Samsunspor U16 takımı kuvvet çalıştı
Yılport Samsunspor U16 takımı kuvvet çalıştı

sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompasi penis pompasi