Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert
BİZ YAŞARKEN ONLAR ÖLMESİN
Mustafa EYÜPOĞLU

BİZ YAŞARKEN ONLAR ÖLMESİN

Hayat akarken,  ırmaklar, çaylar da Karadeniz’e akıyor… Yaratanın en güzel hediyelerinden Karadeniz’e…

Karla kaplandı dağlar, tepeler, ormanlar, çayırlar, sokaklar… Müthiş bir kar manzarası her bir yanın.  Seyretmeye doyulur mu hiç? Ah bu renkli dünya manzaraları… Renkli camlardan seyrederken mutlu eden manzaralar…
Her taraf beyaz gelinlik. Sanki kış düğünü. Çocuklar da çok hoşnut bundan. Karda oynamak onlar için de kaçırılmayacak bir eğlence.

Evet, yaratılışın dört unsuru “hava-su-toprak ve ateş”in yeniden şekillenmesi.Nedir bu cezbedici ihtişam? Acaba bunda da bir sır mı saklı insanoğlu için? Elbette bir sır saklı bunda. Nedir bu sır o zaman? Cevabını ben vermiş olmayayım ama insan olabilmenin  sırrı saklı bunda. Evet , bu sır şu: “ Bazıları çok umutsuz ve yaşamla ölüm arasında kalmış.”

Demek ki bunca güzellikler arasında bazı mağduriyetler ve mahrumluklar da söz konusu . O zaman bu olumsuzluklara çareler aramak ve çare olmak gerek.

Soğuk ve açlık en büyük çaresizliklerdendir. Yüce Allah, kainatın idaresini büyük ölçüde insana bahşetmiştir. Bu gökkubbe altında bazen insan bazen de diğer varlıklar çaresizlik çekerler. Çaresizlere çare olabilmek insana ya da insan olabilme vasfını ruhunda taşıyabilenlere düşmektedir.

Devletin gıda ve kömür yardımı teşebbüsleri yerine tam ve zamanında ulaştırılmalıdır. Doğal güzellikler ve doğal hayat içinde nefes alan her canlının yaşam hakkına saygı duyulmalı ve hizmet edilmelidir.

Şehir hayatına mahkum edilmiş sokak hayvanları bugünlerde çok daha iyi korunmalıdır. Bu konuda duyarlı vatandaşların duyarlılıkları toplumsal duyarlılık haline getirmelidir. Yaban hayat içerisinde yer alan diğer canlılar bilinçsizce tüketilmemeli; bununla ilgili olarak her türlü yasal ve güvenlikle ilgili önlemler alınmalı ya da mevcut önlemler titizlikle uygulanmalıdır. Özellikle avcılık adı altında bilinçsizce yapılan yaban hayvan katliamının yoğun ve etkili bir şekilde üzerine gidilmelidir.

Şehirlerdeki elit bir kesimin hayvan sevgisi şölenine dönüşen hayvanseverlik her kesimde toplumsal duyarlılık haline dönüştürülmelidir. Bu konuda başta belediyeler, okullar, camiler… seferberlik içersinde halkı bilinçlendirme yönüne gitmelidir.

Değerli okurlar,bizim yaratılanlara bakışımız bizlere sağladığı menfaatlarla ölçülü ve sınırlı değildir. Bizim duyarlılığımız,Yaratılmış her varlığın “bir emanet” olmasından ve bizim de bunları koruyuculuk görevini üstlenişimizdendir.

Sizlerden ayrılmadan önce şunun da dikkatlerden kaçmamasını diliyorum. Biz  “yaşarken” bizim beyaz mutluluklarımız diğerlerinin beyaz ölümü olmasın. Bize mutluluk veren haller acaba hiçbir varlığın zerresine zarar veriyor mu diye bir düşünelim.

Evet, hepiniz sağlıcakla ve ”mutlu” kalın.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Samsun, tıbbi ve aromatik bitki üretim merkezi olacak
Samsun, tıbbi ve aromatik bitki üretim merkezi olacak
Yılport Samsunspor U16 takımı kuvvet çalıştı
Yılport Samsunspor U16 takımı kuvvet çalıştı

sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompasi penis pompasi