Samsun
+C
Advert

Osman Gazi Kimdir? Hayat İçin Tıklayınız

Osmanlı Hanedanı'nın kurucusu olan Osman Gazi Ertuğrul Gazi'nin oğludur.

Osman Gazi Kimdir? Hayat İçin Tıklayınız

OSMAN GAZI 

Babasi: Ertugrul Gazi 
Annesi: Hayme Hatun 
Dogumu: 1258 
Vefati: 1326 
Saltanati: 1299-1326

Osmanli Devleti' nin Kurucusu. 

Oguzlarin Kayi boyundan, Türkiye Selçuklularinin uç beyi Ertugrul Gazi' nin oglu olup, 1258 senesinde Sögüt' te dogdu. Küçük yastan itibaren Islam ilimlerini ögrenen Osman Gazi, ayrica mükemmel bir askeri talim ve terbiye gördü.

1277' de Anadolu' nun Islamlastirilip, Türklesmesi faaliyetine katilan gönül sultanlarindan ve ahilerden biri olan Seyh Edebeli' nin kizi ile evlendi. Babasi Ertugrul Gazi' nin 1281' de vefati üzerine bey seçilip iradeyi ele aldi.. 

Osman Beyi Kayilarin basina geçince Sögüt' ü kendisine merkez yaparak Akçakoca, Gazi Abdurrahman, Aykut Alp ve Konur Alp gibi beylerle Bizans' a karsi fetihlere giristi. 1285' de Kulaca Hisar' i feth edildi. 1288' de Inegöl ve Karacahisar tekfurlarinin kuvvetlerini Ekizce' de bozguna ugratti. Bu savasta Osman Gazi' nin kardesi Saru Batu sehid oldu. 

Osmanlilarin daha sonra Karacahisari Tarakli ve Göynük' ü elde etmesi üzerine, bölge tekfurlari ittifak ederek Osman Gazi' yi bir dügün münasebetiyle öldürmek istediler. Dostui Harmankaya hakimi Köse Mihal (ki daha sonra Islamiyet'i kabul ederek Mihal Gazi adini almistir)' in haber vermesi ile vaziyeti ögrenen Osamn Gazi sür'atle harekete geçerek Bilecik ve Yarhisar' i zabt etti. Gelini ele geçirerek Nilüfer adini verip, oglu Orhan Gazi ile nikahladi. 

1299' da Türkiye Selçuklu sultanligindaki iktidar boslugundan faydalanan Osman Gazi istiklalini ilan etti. 1301' de Yenisehir' i alarak Iznik ve Bursa' nin fethinin yolunu açti. Bursa, Kite ve Atranos tekfurlarinin kuvvetlerini Koyunhisar mevkiinde bozguna ugratti. Bu zaferden sonra Kestel, Kite ve Ulubat kaleleri Osmanlilarin eline geçti. 

1308' de Iznik' in en mühim ileri karakolu olan Karahisar ele geçirildi. Böylec Iznik-Izmit karayolu türklerin hakimiyetine girmis oldu. Osman Bey artik basta Bursa olmak üzere Iznik ve Izmit'in zabitini ilk hedef olarak görüyordu. 1314 yilinda baslayan Bursa kusatmasi, 10 senden fazla sürdü. 1324' de hastalanan Osman Bey, kumandayi oglu Orhan' a devretti. 

Osman Gazi, oglu Bursa' yi fethettigi sirada vefat etti (1326). Nasi Bursa' ya götürülerek Gümüslü Künbet' defn edildi.

Osman Gazi salih bir müslüman olup, Islam ahlakinin iyi ve güzel vasiflarina sahipti. Az sayidaki asiret kuvvetleriyle Bizans ordusunu ve tekfurlarini üst üste maglup edip zaferler kazanarak dünya' nin en uzun ömürlü hanedanini ve en büyük devletlerinden birini kurdu.

Bir taraftan fetihlere devam ederken, diger taraftan devler taskilatinin müesseselerini mükemmel bir sekilde kurmaya ve sistemlestirmeye çalisti. Ömrü, Rum kafirleri ile savasmakla ve Islamiyet' i yaymakla geçti.

Vefat edecegi zaman, oglu Orhan Bey' e gönderdigi vasiyetnamesi, Islamiyet' e olan sevgi ve saygisini ve Türk milletinin rahat ve huzurunu düsündügünü ve insan haklarina gönülden bagliligini açikca bildirmektedir. Vasiyetnemenin özü söyledir: 

"Allah'ü tealanin emirlerine muhalif bir is islemiyesin! Bilmedigini ulemadan sorup anlayasin. Iyice bilmeyince bir ise baslamayasin. Sana itaat edenleri hos tutasin. Askerine in'ami, ihsani eksik etmeyesin ki, insan ihsanin kulcagizidir. Zalim olma! Alemi adaletle senlendri.

Ve Allah için cihadi terk etmiyerek bani sad et! Ulemaya riayet eyle ki, din ve devlet isleri nizam bulsun. Nerede bir ilim ehli duyarsan ona ragbet ve yumusaklik göster; Askerine ve malina gurur getirip ulemedan uzaklasma.

Bizim meslegimiz Allah yoludur ve maksadimiz Allah' in dinini yaymakdir. Yoksa, kuru gavga ve cihangirlik davasi degildir. Sana da bunlar yarasir. Daima herkese ihsanda bulun! Memleket islerini noksansiz gör! Hepinizi Allahü tealaya emanet ediyorum. "

osman gazi hayatı yaşantısı samsun haber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Genç: Bayramlar birliğin temel taşı
Genç: Bayramlar birliğin temel taşı
Şahin şehit Artut'un ailesini ziyaret etti
Şahin şehit Artut'un ailesini ziyaret etti