Samsun
+C
Advert

Sarıoğlu: Yeni üniversite Çarşamba'da olmalı

Samsun Çarşambalılar Derneği Başkanı Sadettin Sarıoğlu, Samsun'da kurulması plananan yeni üniverisitenin Çarşamba’daki Mustafa Kemal Güneşdoğdu Kampüsü'ne yapılmasını istedi

Sarıoğlu: Yeni üniversite Çarşamba'da olmalı

SAMSUN HABER - Samsun Çarşambalılar Derneği Başkanı Saddettin Sarıoğlu ve Yönetim Kurulu üyeleri basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda, Samsun'a yapılacak yeni üniversitenin kendi ilçelerinde bulunun kampüse yapılması gerektiğini belirten Sarıoğlu, Çarşamba'daki Mustafa Kemal Güneşdoğdu Kampüsü’nün, Canik Başarı Üniversitesi’nden daha elverişli olduğunu kaydetti.

BÜTÜN BİRİKİMİ HARCADI
 Mustafa Kemal Güneşdoğdu’nun Çarşamba’ya yeni bir devlet üniversitesi kazandırmak için 40 milyon TL’den fazla birikimini bağışladığını kaydeden Sarıoğlu, 
"Hemşehrimiz rahmetli Mustafa Kemal Güneşdoğdu hayatı boyunca elde ettiği bütün mal varlığını 2010-2016 yılları arasında Çarşamba’da Karadeniz Sahil Yolu kenarında, kendi adıyla kurulan kampüsteki Ali Fuat Başgil Hukuk Fakültesi, İletişim Fakültesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi ile Yeni Tıp Fakültesi dersliklerinin yapımına harcamıştır. Biz de dernek olarak bunların takipçisi olduk. Bu yıllar arasında 3 fakülte binası yapımı ve derslik yapımında 40 milyon TL’yi aşan bir harcama ile ablasıyla birlikte Samsun’da ikamet ettiği konutunu ve bütün birikimini bu uğurda harcamıştır” dedi. 

ULAŞIMI ELVERİŞLİ
Yeni üniversitenin Çarşamba’da olması gerektiğini ifade eden Sarıoğlu, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, 24 Mart’ta AK Parti İl Kongresi’ndeki konuşmasında Samsun’a yeni devlet üniversitesi kurulacağı müjdesini vermiştir. Fakat yeni üniversitenin Samsun şehir merkezinde FETÖ ile mücadele kapsamında el konulan Canik Kampüsü’ne kurulacağı söylenmektedir. FETÖ’nün yaptırdığı bu yerin imkanları çok sınırlıdır. Samsun’un merkezinde bir tepede ormandan ve hazineden alınan 50 dönümlük bir alandaki 2 binadan ibarettir. Ulaşım ağı ve hitap ettiği bir bölgesi yoktur. Tamamen OMÜ gölgesinde kalacaktır. Halbuki Mustafa Kemal Güneşdoğdu Kampüsü'nün ulaşım ve hitap ettiği bölge açısından son derece elverişli yapılacak ilavelerle 150 dönüm üzerinde bir alana sahiptir. Bütün birikimini Çarşamba’da kurulacak yeni devlet üniversitesinin yapımına bağışlamış Güneşdoğdu’nun vasiyetinin de takipçisi olarak sizlerden talebimiz, Samsun’da kurulacak olan yeni üniversitenin Çarşamba’da Mustafa Kemal Güneşdoğdu Kampüsü merkezi olacak şekilde düzenlenmesidir” diye konuştu. 
 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şaban Yılmaz’dan tarihi Kırkpınar yağlı güreşleri dönüşü Başkan Tok’a ziyaret
Şaban Yılmaz’dan tarihi Kırkpınar yağlı güreşleri dönüşü Başkan Tok’a ziyaret
Samsunspor, Kılıç'ı 1 yıllığına SO Cholet'e kiraladı
Samsunspor, Kılıç'ı 1 yıllığına SO Cholet'e kiraladı