Samsun
+C
Advert

Türkiye Samsun’u konuşuyor

Karadeniz 4. Kitap Fuarı, yoğun katılımla kapılarını halka açtı. TÜYAP Anadolu Fuarları A.Ş. Genel Müdürü Cihat Alagöz, Samsun'da fuarcılık açısından çok güzel bir senkron oluştuğunu belirterek, "Bütün Türkiye'de Samsun'un konuşulduğu bir haftaya girdik" dedi

Türkiye Samsun’u konuşuyor

SAMSUN HABER - TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş.  tarafından, Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği beraberinde Samsun Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü desteği ile hazırlanan Karadeniz 4. Kitap Fuarı'nın açılışı yoğun katılımla gerçekleştirildi. Açılışa Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Samsun Genç İşadamları Başkanı Savaş Gömeç, MÜSİAD Samsun Şube Başkanı Haluk Tan, TÜYAP Anadolu Fuarları A.Ş. Genel Müdürü Cihat Alagöz, Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, TÜYAP Kültür Fuarları Genel Koordinatörü Deniz Kavukçuoğlu, Samsun TÜYAP Bölge Müdürü Server Seçer katıldı. 

SAMSUN’DA KÜLTÜR ŞÖLENİ

Samsun'da dünya çapında işlere imza atmak için çalıştıklarını kaydeden TÜYAP Anadolu Fuarları A.Ş. Genel Müdürü Cihat Alagöz, "Samsun'da fuarcılık açısından çok güzel bir senkron oluştu. Her ay buluşalım diye çıktığımız bu yolda her 15 günde bir birlikteyiz. Yeni fuar konu başlıklarımızla, daha nitelikli katılımcılara doğru ulaşacağımız, bölgesellikten ulusal statüye geçen fuar merkezimizde, uluslararası etkinliklere ev sahipliği yapan, dünya çapında ses getiren işlere imza atmak için canla başla çalışıyoruz. Samsun fuarlar şehri haline geldi ve kısmet olursa çok daha iyi yerlere gelecek. Bir önceki seneye nazaran büyüyen bir kitap fuarındayız. Bütün fuarlarımız, aynı büyüme trendi içerisinde emin adımlarla yoluna devam ediyor. Samsun Kitap Fuarı ile kültür şölene ev sahipliği yapıyor. Bütün Türkiye’de Samsun'un konuşulduğu, Samsun ve bölgede ise kitabın konuşulduğu bir haftaya girdik” diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜĞÜ OLABİLİR

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kitap Fuarları’na yabancı yayıncıların da gelmesini istediklerini belirterek, “Fuarlarda amaç ekonominin gelişmesidir. Ancak kitap fuarları insanların eğitilmesi ile ilgili bir faaliyetin de bir parçası haline gelmiştir. Fuarımızda bir gün yabancı yayıncılar gelsin, yabancı yayınlar olsun istiyorum.  Samsun etrafını, komşu ülkeleri etkileyecek bir lokasyona sahip. Bu isteğimizin gerçekleşmesi için önümüzdeki engelleri kaldırmaya çalışıyoruz. Fuarımız giderek büyüyor. Katılım büyüyor. Bu talep, bizi çok mutlu ediyor. Fuar merkezimizde iki holümüz var. İki tane daha hol ekleyebiliriz. Bu da fuar merkezimizin, Türkiye’nin en büyük merkezlerinden haline getirebilir” dedi.

KENDİ KENDİMİZE FUAR YAPMAYALIM

Samsunluların fuarlara destek olması gerektiğini ifade eden Samsun Valisi Osman Kaymak ise, “Fuar merkezi ilimize çok şey kattı. Buraya yeni holler yapılması kaçınılmaz olacak. Ancak, Samsunluların fuarlara ilgi göstermesi lazım. Halk fuarlardan habersiz olursa, biz de burayı büyütmeyiz. Kendi kendimize fuar yapmayalım. Dışarıdan da insanların gelmesi lazım. Türkiye’nin, önemli bir fuar merkezi olmak için gayret sarf etmeliyiz” ifadelerini kullandı.


Karadeniz 4. Kitap Fuarı, TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde 5 gün boyunca 220 yayınevi ve sivil toplum kuruluşuna, 500 yazara, panel, söyleşi, atölye çalışması ve çocuk etkinliklerinden oluşan 60 kültür etkinliğe ev sahipliği yapacak. Karadeniz 4. Kitap Fuarı’nda, aralarında Üstün Dökmen, Ataol Behramoğlu, Defne Suman, Deniz Kavukçuoğlu, Canan Tan, Yılmaz Özdil, Ercan Kesal, Hikmet Anıl Öztekin, İsmail Saymaz, İbrahim Kaboğlu, Pelin Çift, Mete Yarar, Asuman Portakal, Murat Tavlı, Kahraman Tazeoğlu, Bahadır Yenişehirlioğlu, Behiç Ak, Kemal Hamamcıoğlu, İhsan Eliaçık, Koray Avcı Çakman, Yavuz Bahadıroğlu, Murat Karayalçın, Metin Uca, Özlem Dilber, Cemre Birand, Kerem Fırtına, Hicabi Demirci, Güldal Mumcu, Koray Yersüren, Ahmet Şimşirgil ve Levent Gültekin’in de bulunduğu pek çok değerli yazar, şair ve bilim insanı okurlarıyla buluşacak.

Ayşe KUŞCU KAYA

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Genç: Bayramlar birliğin temel taşı
Genç: Bayramlar birliğin temel taşı
Şahin şehit Artut'un ailesini ziyaret etti
Şahin şehit Artut'un ailesini ziyaret etti