Advert
KADIN OLMAK
Hikmet YÜCEBAŞ

KADIN OLMAK

Dünyanın neredeyse tüm meşakkatini çeken cins olmasına rağmen ne hikmetse en çok horlanan da kadın olmuştur hep. Çilesi daha doğumla beraber başlar dersek hiç de abartmış olmayız bence…

Doğar, neden erkek değil diye hayıflananlar olur, askeri disipline tabii bir çocukluk yaşar biraz büyüyünce. Bir taraftan okumaya diğer yandan ev işlerini öğrenmeye programlanır. Fikirleri kolay kolay sorulmaz. Toplumun kız çocuklarının güvenliği konusunda genel kaygılarını bilen ebeveyninin “Aman kızım başımızı öne eğecek bir şey yapma” düsturuyla ev-okul arası mekik dokumaya devam eder. Bahtı yaver giderse yeni dönem kokuşmuşluğu olan eğitimci tacizine uğramadan tahsilini tamamlar.

Sonra sevdiği veya ailesinin önerdiği biriyle evlenir. İnsan evladına denk geldiyse (ki bu devirde düşük olasılıktır) mutlu olur. Aksi halde çilesi daha yeni başlar.

İş, ev, çocuk üçgeninde koştururken birden eşinin psikolojik ve fiziksel baskılarına maruz kalır. Kâh toplumun boşanmış kadına bakış açısını bildiğinden, kâh ekonomik özgürlüğü olmadığından hep sabreder… Nihayet şiddetin devamlılığı ve artan dozu sabrını kırar ve boşanır.

Ya sonra... Çilesi bitmiş midir kadının? Hayır tabiki… Yeni hayat kurma fikri şöyle dursun kadın artık eski eşin kendisine yaşatacağı ölüm korkusuyla çileli yolculuğuna devam eder. Günün birinde korktuğu başına gelir. Ve çileli yaşamı onursuz bir caninin elinden hitama erer kadının. Kadın olmak zordur arkadaş!

“Kadınımız kutsaldır, kadına kalkan eller kırılsın” demekle bitmiyor şiddet. Bu noktada hem devlete hem vatandaşa bir takım görev ve sorumluluklar düşüyor. Devletimiz, Milli Eğitim Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politiklar Bakanlığı koordineli çalışmaları ile kadına şiddet hususuna geçmişte olduğu gibi bugün de hassasiyetle ciddi mesai harcıyor. Vatandaş olarak bize düşen ise tüm sivil toplum kuruluşlarını, medya, basın ve çoğu zaman boş işler için kullandığımız sosyal iletişim araçlarını etkin bir şekilde kadına şiddet konusuna tevdi edip ciddi kampanyalar yapmak olsa gerek…

Ayrıca hak ve sorumluluklar yönünden kadın ile erkeğin Yaratıcımız nazarında eşit olduğu; diri diri toprağa gömülen kız çocuklarının olduğu coğrafyayı “Sizin  en hayırlınız kadınlarına hayırlı olandır” diyerek değiştiren ve tüm asırlara ahlâkıyla ışık tutmuş Hz. Peygamber’in öğretileri unutulmamalıdır.

Şiddet eğilimi nefsani bir özelliktir. Her nefiste ama az, ama çok, ama baskılanmış, ama göz önünde mutlaka barınır. Bu açıdan ben şiddeti, nefsin bir odasında bekleşen odun yığınına benzetirim kıvılcım bekleyen…

Gönül diler ki; eğitimin, bilimin en üst seviyede ilerlediği bir dünya düzeninde insanlığımızdan utandıran böyle konuları konuşmak zorunda kalmayız..

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
 Togar: Basın dışa açılan penceredir
Togar: Basın dışa açılan penceredir
Taşçı’dan Samsun basınına övgü
Taşçı’dan Samsun basınına övgü