Advert
SABIRLI MAHBUB
Mustafa EYÜPOĞLU

SABIRLI MAHBUB

Yardımsever bir kadın düşünün… Zenginle fakirin aynı sofrada oturabildiği bir  ortam oluşturan bir kadın. Sessiz, kibarlığıyla güçlü ve bir o kadar da soylu zarifliğini koruyabilen bir kadın…

Bu zarifliğe sahip bir kadın ama pasif değil. Sosyal olaylarla ilgili, dernekler aracılığıyla dünyanın kötüye gidişine ‘dur’ diyen bir kadın. Nasıl da hayal aleminden gelmiş bir hanımefendiden bahsediyormuşum gibi değil mi?

Hiç de bile… Gözlerinizi uzaklara çevirmeyin hanımlar, beyler! Bu saygıdeğer hanım bizimle…

Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi, Emine Erdoğan. "Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın var" klişe bir laf gibi geliyor belki…

Fakat Emine Erdoğan evlilik hayatındaki gösterdiği ferasetle adeta bu sözü bize kanıtlıyor. Bizim geleneklerimize göre , halktan kopmamış,  pırıl pırıl çocuklar yetiştirebilmiş bir anne.

Öyle ki  yer aldığı sosyal sorumluluk projelerinin anlamlılığı ve elini attığı her işte başarılı olmasıyla sadece çocuklarının değil  ülkenin de annesi olmuş  hissi yaratan bir öncü. Bunu hissetmemdeki neden, isminin geçtiği her işte başarılı olması da değil sadece.

Bu hanımın bakışlarında içten bir şeyler var…

İyi veya kötü her insana -sana yardımcı olacağım, yanındayım- diyen şefkatli bakışlar bunlar. İnsanları yargılayıp da yaptıkları hataların çukurunda bırakmayan bakışlar…

İçindeki iyi duyguları bizlerle de paylaşmak, yardımların sadece kendisinin yaptıklarıyla sınırlı kalmamasını istediğini anlatıyor topluluklara. Üstelik bu hislerimizi yalancı çıkarmadığını da yaptığı işlerle halkımıza daima kanıtlıyor. Bunları hissettiren bir insana anneden başka bir şey diyemeyiz biz.Hayatını bütün yönleriyle ele alacak olursak da ne kadar iyi bir eş olduğu Cumhurbaşkanımızın halinden memnun yüzü herhalde her şeyden daha iyi anlatıyor.

Bir devin yanında cüce kalmayı başarıp  hanımefendiliği ulvileştiren  kadın egosu  var mıdır yeryüzünde?

Dünyanın , ülkenin bunca sorunu; bölgenin sorunlar yumağı ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kinler silsilesi halindeyken, her akşam aynı yastığa başkoyduğu  hayat arkadaşıyla birlikte onun da omuzlarına yığılıyor. Ama o bu yükün altında kalmamış, aksine hoş bir buket çiçek tutuyormuşçasına kolaylıkla ve yüzündeki ince gülümsemesiyle tüm yükü taşımakta. Müslüman bir kadının zorluklara rağmen ne kadar güçlü olabileceğini, o bu ferahlatıcı haliyle  anlatıyor dünyaya. Bu hanım bir yeniliğin , Müslüman kadının  devriminin sözde değil hayatımızdaki simgesi. Artık Türk kadının hem dindar hem de aktif ve kültürlü olabileceğini, şimdiye kadar bu yolda harcanmış emeklerin boşa olmadığını gösteriyor.                                                                                                                 
Bunlar boş laf değil...

Öyle ki ülkemizin kıymetli sanatçıları, Emine Erdoğan’a  destek verirken de pek çok kez gördük. Ülkemizin kültürlü kesminin bile takdir edemeden geçemediği biri Emine Erdoğan.

Başka söze gerek var mı bu hanımın değerini saptamak için?

Bütün bu değeri avare avare gezmekle elde etmedi elbette...

Bu ülkenin yükünün, eşinin omuzlarından kendi omuzlarına da kaymasına izin vermesiyle ve sabırla yolunda ilerlemesiyle oldu.

Tabii kendi nezaketini de kaybetmeden…

Sabırla nezaket birleşince de güç doğar zaten.

İşte ülkemizin bütün kadınlarına örnek olabilecek bir sabır mahbubunu  anlattım sizlere!

Bize de gökten düşen üç elmanın içinde ya ona hayran olmak ya da onun gibi olmak için çok çalışıp sabretmek kalıyor. Bir Cumhurbaşkanı eşi ve üstelik Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi… Dışarıda da -keşke Recep Tayyip Erdoğan bizim liderimiz olsaydı dillendirilişi- tüm İslam coğrafyasının kendine güveninin patlama yaptığı bugünlerde Emine Erdoğan’ın namzet bir isim haline dönüşmesi dikkatlerin merkezindedir.

Bir milletin şanlı tarihinin sayfaları arasındaki devlet büyüklerinin sabır taşı olmuş kağan ve hükümdarlarının modern çağımızdaki hatun ve sultanı Emine Erdoğan…

İyi ki varsınız, iyi ki cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ‘ın hayat arkadaşı aynı zamanda da gerek İslam gerekse Türk dünyasının kadın sembolüsünüz. Çok Değerli  Ablacığım, tüm babaların kız evlatları, tüm kocaların eşleri, tüm erkek kardeşlerin kız kardeşleri sizin gibi olsa. Peygamberimizin hadislerinde müjdelediği cennet, sizin özelliklerinize sahip tüm kadınların ayaklarının altında halı olacaktır.

Söz çok, kalem aciz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’nın   çıktığı yolda, birlikte hep sağlıklı kalın.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
 Togar: Basın dışa açılan penceredir
Togar: Basın dışa açılan penceredir
Taşçı’dan Samsun basınına övgü
Taşçı’dan Samsun basınına övgü